GPSL 2017
Open Cadet Men's Epee
08 October 2017 - 09:00
Last update: 08/10/2017 - 16:32
Return to Tournament
Round #1 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Division Country Class. RANKING Rank
1 Heijnen, Samuel  PARCIVAL  FOREIGN  BEL  105 
2 Apers, Matthew  CEL  FOREIGN  BEL  116 
3 Reyniers, Bram  CATENA  FOREIGN  BEL  126 
4 Buyens, Kasper  DETAILLE  FOREIGN  BEL  128 
5 Van Quathem, Mathias  WEZOWSKI  FOREIGN  BEL  132 
6 Loeman, Leandro  LATEM  NATIONAL  BEL  140 
7 Meewis, Theo  KSSMA  FOREIGN  BEL  144 
8 De Meyere, Maarten  KSSMA  FOREIGN  BEL  145 
9 Wezemer, Mika  AGILITE  FOREIGN  NED  999 
10 Dinandt, Floris-Tijmen  AGILITE  FOREIGN  NED  999 
11 Martens, Thomas  DEN BOSCH  FOREIGN  NED  999 
12 Van Parys, Jitse  RHEYNAERDE  FOREIGN  BEL  999 
13 Van Laecke, Lucas  LATEM  NATIONAL  BEL  999 
14 Zewe, Maxim  ERMELO  FOREIGN  NED  999 
15 Videler, Jasper  BEAU GESTE  FOREIGN  NED  999 
16 Donkers, Bink  ALMERE  FOREIGN  NED  999 
17 Meijerink, Cédric  PARCIVAL  FOREIGN  BEL  999 
18 Vanderplasschen, Thiemen  SMG  FOREIGN  BEL  999 
19 Van Kets, Ian  LATEM  NATIONAL  BEL  999 
20 De Witte, Mathis  SMG  FOREIGN  BEL  999 
21 Roesbeke, Steffen  CATENA  FOREIGN  BEL  999 
22 Vanlee, Scott  SMG  FOREIGN  BEL  999 
Round Scores
Pool #1 - Strip #7   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
De Meyere, Maarten 1   D4 V5 V5 D1 D2    2   17   18   -1   4 
Roesbeke, Steffen 2 V5   V5 D4 V5 V5    4   24   17   7   2 
Wezemer, Mika 3 D2 D0   D1 D3 D2    0   8   25   -17   6 
Heijnen, Samuel 4 D3 V5 V5   V5 V5    4   23   12   11   1 
Vanderplasschen, Thiemen 5 V5 D4 V5 D2   V5    3   21   16   5   3 
Donkers, Bink 6 V3 D4 V5 D0 D2      2   14   19   -5   5 
Referee(s):
Schober, Katja

Pool #2 - Strip #9   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Meewis, Theo 1   V5 V5 D1 D0 V5    3   16   16   0   3 
Vanlee, Scott 2 D2   V5 V5 D0 V5    3   17   17   0   2 
Van Laecke, Lucas 3 D2 D3   V5 D1 D4    1   15   24   -9   6 
Dinandt, Floris-Tijmen 4 V5 D2 D4   D4 V5    2   20   20   0   4 
Apers, Matthew 5 V3 V5 V5 V5   V5    5   23   6   17   1 
Meijerink, Cédric 6 D4 D2 V5 D4 D1      1   16   24   -8   5 
Referee(s):
Steurbaut, Guy

Pool #3 - Strip #11   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Videler, Jasper 1   V5 V5 V5 D4    3   19   13   6   1 
De Witte, Mathis 2 D4   D1 V5 D2    1   12   17   -5   5 
Loeman, Leandro 3 D2 V3   V5 V5    3   15   10   5   2 
Reyniers, Bram 4 D2 D4 D1   V5    1   12   16   -4   4 
Martens, Thomas 5 V5 V5 D3 D1      2   14   16   -2   3 
Referee(s):
Pijnenborg, Tom

Pool #4 - Strip #12   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Zewe, Maxim 1   V5 V5 V5 V5    4   20   5   15   1 
Buyens, Kasper 2 D3   D4 D3 V5    1   15   17   -2   3 
Van Kets, Ian 3 D1 V5   D2 D3    1   11   19   -8   4 
Van Quathem, Mathias 4 D1 V5 V5   V5    3   16   10   6   2 
Van Parys, Jitse 5 D0 D2 V5 D0      1   7   18   -11   5 
Referee(s):
Mille, Guillaume

Round #2 - Direct Elimination
Round Seeding
Seed Name Club Division Country Class. V V/M TS TR Ind Status
1 Apers, Matthew  CEL  FOREIGN  BEL  5 1.00 23 6 +17 Advanced 
2 Zewe, Maxim  ERMELO  FOREIGN  NED  4 1.00 20 5 +15 Advanced 
3 Heijnen, Samuel  PARCIVAL  FOREIGN  BEL  4 0.80 23 12 +11 Advanced 
4 Roesbeke, Steffen  CATENA  FOREIGN  BEL  4 0.80 24 17 +7 Advanced 
5 Videler, Jasper  BEAU GESTE  FOREIGN  NED  3 0.75 19 13 +6 Advanced 
6 Van Quathem, Mathias  WEZOWSKI  FOREIGN  BEL  3 0.75 16 10 +6 Advanced 
7 Loeman, Leandro  LATEM  NATIONAL  BEL  3 0.75 15 10 +5 Advanced 
8 Vanderplasschen, Thiemen  SMG  FOREIGN  BEL  3 0.60 21 16 +5 Advanced 
9 Vanlee, Scott  SMG  FOREIGN  BEL  3 0.60 17 17 0 Advanced 
10 Meewis, Theo  KSSMA  FOREIGN  BEL  3 0.60 16 16 0 Advanced 
11 Martens, Thomas  DEN BOSCH  FOREIGN  NED  2 0.50 14 16 -2 Advanced 
12 Dinandt, Floris-Tijmen  AGILITE  FOREIGN  NED  2 0.40 20 20 0 Advanced 
13 De Meyere, Maarten  KSSMA  FOREIGN  BEL  2 0.40 17 18 -1 Advanced 
14 Donkers, Bink  ALMERE  FOREIGN  NED  2 0.40 14 19 -5 Advanced 
15 Buyens, Kasper  DETAILLE  FOREIGN  BEL  1 0.25 15 17 -2 Advanced 
16 Reyniers, Bram  CATENA  FOREIGN  BEL  1 0.25 12 16 -4 Advanced 
17 De Witte, Mathis  SMG  FOREIGN  BEL  1 0.25 12 17 -5 Advanced 
18 Van Kets, Ian  LATEM  NATIONAL  BEL  1 0.25 11 19 -8 Advanced 
19 Van Parys, Jitse  RHEYNAERDE  FOREIGN  BEL  1 0.25 7 18 -11 Advanced 
20 Meijerink, Cédric  PARCIVAL  FOREIGN  BEL  1 0.20 16 24 -8 Advanced 
21 Van Laecke, Lucas  LATEM  NATIONAL  BEL  1 0.20 15 24 -9 Advanced 
22 Wezemer, Mika  AGILITE  FOREIGN  NED  0 0.00 8 25 -17 Advanced 
Round Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals
           
(1) Apers, Matthew           
  (1) Apers, Matthew         
(32) -BYE-            
    (1) Apers, Matthew       
(17) De Witte, Mathis    15 - 1        
  (17) De Witte, Mathis         
(16) Reyniers, Bram  15 - 14          
      (1) Apers, Matthew     
(9) Vanlee, Scott      15 - 9      
  (9) Vanlee, Scott         
(24) -BYE-            
    (9) Vanlee, Scott       
(25) -BYE-    15 - 13        
  (8) Vanderplasschen, Thiemen         
(8) Vanderplasschen, Thiemen            
        (5) Videler, Jasper   
(5) Videler, Jasper        15 - 6    
  (5) Videler, Jasper         
(28) -BYE-            
    (5) Videler, Jasper       
(21) Van Laecke, Lucas    15 - 7        
  (12) Dinandt, Floris-Tijmen         
(12) Dinandt, Floris-Tijmen  15 - 5          
      (5) Videler, Jasper     
(13) De Meyere, Maarten      15 - 5      
  (13) De Meyere, Maarten         
(20) Meijerink, Cédric  15 - 4          
    (4) Roesbeke, Steffen       
(29) -BYE-    15 - 10        
  (4) Roesbeke, Steffen         
(4) Roesbeke, Steffen            
          (2) Zewe, Maxim 
(3) Heijnen, Samuel          15 - 10  
  (3) Heijnen, Samuel         
(30) -BYE-            
    (3) Heijnen, Samuel       
(19) Van Parys, Jitse    15 - 6        
  (14) Donkers, Bink         
(14) Donkers, Bink  15 - 12          
      (3) Heijnen, Samuel     
(11) Martens, Thomas      15 - 8      
  (11) Martens, Thomas         
(22) Wezemer, Mika  15 - 2          
    (11) Martens, Thomas       
(27) -BYE-    15 - 11        
  (6) Van Quathem, Mathias         
(6) Van Quathem, Mathias            
        (2) Zewe, Maxim   
(7) Loeman, Leandro        15 - 9    
  (7) Loeman, Leandro         
(26) -BYE-            
    (10) Meewis, Theo       
(23) -BYE-    15 - 6        
  (10) Meewis, Theo         
(10) Meewis, Theo            
      (2) Zewe, Maxim     
(15) Buyens, Kasper      15 - 10      
  (15) Buyens, Kasper         
(18) Van Kets, Ian  15 - 12          
    (2) Zewe, Maxim       
(31) -BYE-    15 - 9        
  (2) Zewe, Maxim         
(2) Zewe, Maxim            
           
Final Results
Event classification: Unrated
Place Name Club Division Country Class. Earned
1 Zewe, Maxim ERMELO  FOREIGN  NED   
2 Videler, Jasper BEAU GESTE  FOREIGN  NED   
3T Apers, Matthew CEL  FOREIGN  BEL   
3T Heijnen, Samuel PARCIVAL  FOREIGN  BEL   
5 Roesbeke, Steffen CATENA  FOREIGN  BEL   
6 Vanlee, Scott SMG  FOREIGN  BEL   
7 Meewis, Theo KSSMA  FOREIGN  BEL   
8 Martens, Thomas DEN BOSCH  FOREIGN  NED   
9 Van Quathem, Mathias WEZOWSKI  FOREIGN  BEL   
10 Loeman, Leandro LATEM  NATIONAL  BEL   
11 Vanderplasschen, Thiemen SMG  FOREIGN  BEL   
12 Dinandt, Floris-Tijmen AGILITE  FOREIGN  NED   
13 De Meyere, Maarten KSSMA  FOREIGN  BEL   
14 Donkers, Bink ALMERE  FOREIGN  NED   
15 Buyens, Kasper DETAILLE  FOREIGN  BEL   
16 De Witte, Mathis SMG  FOREIGN  BEL   
17 Reyniers, Bram CATENA  FOREIGN  BEL   
18 Van Kets, Ian LATEM  NATIONAL  BEL   
19 Van Parys, Jitse RHEYNAERDE  FOREIGN  BEL   
20 Meijerink, Cédric PARCIVAL  FOREIGN  BEL   
21 Van Laecke, Lucas LATEM  NATIONAL  BEL   
22 Wezemer, Mika AGILITE  FOREIGN  NED   
Note: Earned classifications are not official until recorded by the USFA National Office.
Live results generated by Fencing Time v3.0 tournament software: www.FencingTime.com